آموزش مثلا اینترنتی

.تقریبا می توان گفت حالا که تمام چهره ی جهان دستخوش تغییرات شده است، مدارس و سیستم آموزشی همچنان بسیار شبیه به آن چیزی هستند که نزدیک به صد سال پیش بوده اند

در این صد سال ما از دُرُشکه ها به خودرو های بسیار سریع رسیده ایم ، از ارسال و دریافت نامه ،که هفته ها زمان می برد،به پیام رسان ها رسیده ایم که در کسری از ثانیه پیام ها را جابجا می کنند، از شهر های قدیمی به کلانشهر های پیشرفته امروزی رسیده ایم . اما هنوز سیستم آموزشی چیزی شبیه به همانی است که صد سال پیش اجداد ما از آن استفاده می کردند . در این یکی دو دهه نیاز به تغییرات اساسی در سیستم آموزشی بسیار احساس شده است و تلاش های بسیاری نیز در این راه انجام شده است.
اینترنت که بیش از هر چیزی سبک زندگی ما را تغییر داد یکی از مهمترین فناوری هایی بود که در این زمینه نیز توانایی خود را نشان داد، ظهور وبسایت ها و پلتفرم هایی با هدف آموزش نظیر خان آکادمی در سطح بین المللی و مکتبخونه و فرادرس و فرانش در سطح داخلی نمونه هایی از اقدامات در راستای آموزش الکترونیکی و دیجیتال بوده اند .

امروزه بستر اینترنت برای یادگیری بسیار مورد استفاده قرار می گیرد ، دسترسی تقریبا بدون محدودیت به بسیاری از منابع ، کتاب ها ، فیلم ها و ویدئوهای آموزشی ، ظهور سایت هایی نظیر ویکی پدیا ، دانشنامه های انلاین، جوامع و گروه های تخصصی ، گوگل اسکالر و …. همگی بخشی از گزینه هایی است که امروزه در زمینه ای یادگیری اینترنتی مورد استفاده قرار می گیرند.

ادامه خواندن “آموزش مثلا اینترنتی”

صدف بیوتی خودتان را بشناسید .

 

در همین اواخر ، هنگامی که با یکی دوستان در مورد گسترش فروشگاه لوازم آرایشی خود صحبت می کردیم ، متوجه موضوعی عجیب در مورد این شخص شدم و بعد از آن به فراگیری این مورد در میان خیلی دیگر از افراد هم پی بردم .

صحبت در مورد تبلیغات ، توسعه و بهبود فضای فروشگاه و … بود که من مثل همیشه اعتقاد داشتم باید به جای این که هزینه ی زیادی را برای تبلیغات اختصاص دهید ، کالاهایی را بفروشید که تبلیغاتشان را دیگران می کنند ، و برای مثال گفتم شما باید هر روز ویترین های فروشگاهتان محصولاتی باشد که در این هفته “صدف بیوتی” معرفی کرده و یا در مورد آن ها صحبت کرده است . از آنجایی که مخاطبم شخصی با تجربه بیش از دو دهه در زمیه محصولات آرایشی بود ، تصور هرگونه جواب از جنس تجربه در رد یا قبول حرف هایم را داشتم که ناگهان گفت:”منظورت سالن زیبایی فلانی در فلان خیابان است ؟”

با تعجب کامل دوباره واژه صدف بیوتی را تکرار کردم ، چون احتمال می دادم به خوبی نشنیده و متوجه نشده است که جواب داد : کی هست؟ نمیشناسمش”.

فقط برایم سوال بود که چگونه شخصی که کسب و کارش در زمینه ی فروش محصولات آرایشی است حتی نام این بلاگر ادامه خواندن “صدف بیوتی خودتان را بشناسید .”

آخرین ظهر ۲۱ سالگی

حالا من دقیقا در آستانه ی ۲۲ سالگی قرار گرفته ام . امروز صبح که از خواب بیدار شدم می دانستم که امروز نباید به کار و دانشگاه و … فکر کنم . موبایلم را چک کردم ، ساعت هشت صبح بود . از جمله لحظاتی بود که میدانستم باید قدرش را بدانم ، موزیک پلی کردم ، اشتباه خوب از بهرام . قهوه ساز کوچک و پر سروصدایم را روشن کردم تا خواب آلودگی ای که دارم از سرم بپرد ، روی مبل گزیده اشعار فروغ افتاده بود و کمی آنطرف تر ، کتاب خلق مدل کسب و کار . بر روی میزی کوچک در گوشه ی پذیرایی کمی از کتاب ها را بی نظم چیده بودم ، دیوان شمسی که هنوز فرصت نکرده بودم بخوانمش ، دیوان حافظ که همیشه آماده بود که از جایی باز شود ، هشت کتاب سهراب ، MBA  به زبان ساده ، کلیات سعدی ، چدین لغت نامه ادامه خواندن “آخرین ظهر ۲۱ سالگی”

چه چیزی در حال رخ دادن است؟

تجربه سه سال تویتر

اگر از من سوال کنید بهترین شبکه ی اجتماعی چیست؟قاطعانه میگم “تویتر”
تقریبا سه سال پیش برای اولین بار عضو تویتر شدم ،خب طبق عادتی که از فیسبوک به یادگار مونده بود اسم و فامیل دوستان رو سرچ میکردم و تقریبا هیچ
یک غربت واقعی بود ،با دنبال کردن چند تا سلبریتی و سیاست مدار ادامه دادیم تا این که کم کم دستمان آمد اینجا داستان فرق دارد
کم کم خبر دار شدم دوستانم با اسم های عجیب و غریب در این شبکه پیدا می شوند و اینجا بود که فهمیدم تویتر فرق دارد و به اصطلاح برای خود فرهنگ مخصوصیی دارد
تویتر ساده بود.”چه چیزی در حال رخ دادن است؟” فقط همین
۱۴۰ کاراکتر کم ولی کافی است،شما اینجا مقاله نمیخواهید بفرستید ،نمیخواهید داستان بگویید ،اینجا هنر “کم گوی و گزیده گوی” هست
در تویتر شما واقعا خودتان هستید ،نیازی به اغراق و دروغ ندارید و حرف دلتان را میزنید (مگر این که سیاست مدار باشید) در حالی که اسم شما میتواند عجیب ترین ترکیب از صفات و کلمات باشد در حالی که در فیسبوک یا اینستاکرام اسم و ای دی شما واقعی است اما چیزی که به نمایش میگذارید شاید شباهتی به شخصی که هستید نداشته باشد .

ادامه خواندن “چه چیزی در حال رخ دادن است؟”