جهان پیشرفته ما

امروزه شاید کلمه تکنولوژی و فناوری و پیشرفت و مدرنیته و …. را خیلی بیشتر از هر چیز دیگری می شنویم .

ما خودمان را پیشرفته ترین نسل جهان می دانیم .اما واقعا ما پیشرفته هستیم ؟

در طی هزاران سال ،پدیده های مختلفی زندگی بشر را تغییر دادند ،برخی از آن ها باعث بهبود زندگی نیاکان و خود ما شدند .

کشف آتش معادله ی زندگی سرد اجداد ما در  غار را تغییر داد ، کشاورزی برای همیشه تغییری بزرگ در زمین ایجاد کرد .عصر برنز و آهن ،ساخت ابزار ،نساجی و بافندگی ،گاری ها و درشکه،نوشتن ،سکه و پول ، موتور بخار جمیز وات ،ماشین چاپ گوتنبرگ ،قطار ،خودرو،هواپیما ،الکتریسیته ، انقلاب دیجیتال ،اینترنت و … همگی تاثیرات بزرگی گذاشتند .

آن چه که گفته شد بخش کوچکی از اتفاقاتی بود که شکل زندگی مارا تغییر داده است .و ما به خاطر داتشن پیشرفته ترین مدل های فناوری ،مدعی پیشرفته ترین قشر تاریخ هستیم ،اما این ادعا از کجا می آید ؟امروزه ما با هواپیما در چدین ساعت از یکسوی کره ی زمین به آن سوی آن می رویم . در مدار زمین ایستگاه فضایی داریم ،تلفن های همراه ما قدرت پردازشی قوی تر از کامپوتر های اولیه ناسا دارد .آن هم در ابعاد یکی دو بیسکوئیت ،آن هم در حالی که در همین قطعه دوربین های با کیفیت ، و صد ها آپشن دیگر وجود دارد .

خودرو های ما ظاهر های مدرنی دارند ،سوخت کمتری مصرف می کنند ،آسایش بیشتری را نسب به سال های قبل دارند و از همه مهتر تر سریع تر می روند .

امروزه هر کسی می تواند دلیل این که ما اکنون در نوک موج پیشرفت جهان حرکت می کنیم را با مثال ها توضیح دهد اما بیایم کمی به قرن 21 ام خود نگاه کنیم .

پس از هزاران سال زندگی بر روی زمین ،کره ای که اکثر سطح آن را آب تشکیل داده ،زیر خاک های آن آب هست ،هنوز آب یکی از مهمترین مشکلات بشر است . چند صد میلیون نفر بدون آب در جهان در حال زندگی هستند ؟در جهان پیشرفته ی ما هنوز راه حلی پایدار برای حل مشکل آب نیست ؟پس کجای ما پیشرفته هستیم ؟ما هنوز بعد از هزاران سال منابع آبمان همان هایی هست که اجدادمان تصور میکردند .
این به معنای پیشرفت است ؟بعد از هزاران سال بشر هنوز مشکل اب دارد .همین کمبود آب به تنهایی می تواند تمام توهم پیشرفت مارا از بین ببرد .

شاید نفت جای ذغال سنگ را گرفت و جهان کمی متفاوت شد ،و یا امروزه پنل های خورشیدی را داریم که با آن ها چراغ راهنمایی و رانندگی را روشن نگه میداریم .اما عجیب نیست که با این همه ادعای تکنولوژی هنوز یک منبع انرژی پایدار و پاک نداریم که هیچ محدودیتی نداشته باشد ؟

بیماری های ناعلاج میلیون ها نفر از هم نسلان مارا به سادگی آب خوردن می کشند .و ما هنوز دارویی برای آن ها نداریم .

فقط ،گرسنگی ،جنگ ،همه این ها تمام دنیای مارا تشکیل داده اند و هنوز ادعا می کنیم که پیشرفته ایم ؟چون موبایل هایمان نازکتر شده اند ؟چون صفر تا صد خودروی جدید کمپانی مورد علاقه مان سه دهم ثانیه کمتر شده است ؟چون احساس می کنیم فیسبوک جهان را به هم نزدیک کرده است ؟چون گوگل هرچه بخواهیم به ما نشان می دهد؟چون در لپ تاپ هایمان می توانیم بازی های کامپیوتری با کیفیت تری بازی کنیم ؟یا مثلا اگر با موبایلمان می توانیم خرید کنیم یا تاکسی سفارش دهیم ؟این ها ما را متوهم کرده است که پیشرفته هستیم ؟

به نظر من کافی است یک روز که در حال سفر  با تاکسی ای هستید که با موبایلتان سفارش دادید و در حال خواندن خبر ها در فیسبوکتان هستید کافیست خبر این که فردا اخرین ذخیره آب هم مصرف شد را بخوانید ،کافیست همان لحظه آخرین قطره نفت هم سوزانده شود تا در یک لحظه خودرو از حرکت بایستد و برق شهر قطع و اینترنتتان قطع شود .کافیست اخرین مزرعه ی گندم و ذرت دنیا هم درو شود ،کافیست اخرین ها را احساس کنید .تا متوجه شوید که ما پیشرفته نیستیم فقط توهم پیشرفت را داریم .

ما تا وقتی به منابع پایدار آب و انرژی ،به سطح بالای بهداشت ،به سیاست گذاران پیشرفته (در مقابل همه ی سیاست مداران احمق امروز جهان و روش های سیاسی ناکارامد ) ،به فرهنگ پیشرفته ،به باور های پیشرفته دسترسی نداشته باشیم پیشرفته نیستیم ،هرچند موبایل هایمان نازک تر ،اینترنتمان پر سرعت تر ،خودروهامان پر زرق و برق تر و شهر هایمان مرتفع تر و خیابان هایمان ظاهر مدرن تری داشته باشند .

ما هنوز پیشرفته نیستیم .اما آینده ای که در مقابل ما هست دو راه بیشتر برای ما باقی نمی گذارد ،یا بالاخره پیشرفته شویم ،یا بمیریم .

پیشرفت خود به خودی اتفاق نمی افتد ،برای پیشرفت باید خود را وقف کنیم ،باید تغییر ایجاد کنیم و بپذیریم که تمام داشته های امروز ما در واقع هیچ به حساب می آیند .پیشرفت اصلا شبیه به آن چیزی که امروز فکر آن را می کنیم نیست .

بیایید پیشرفت کنیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *