در یکی دو دهه اخیر همه ی ما سرعت زیاد تغییرات را لمس کرده ایم. زندگی امروز ما از بسیاری از جهات کاملا متفاوت با زندگی در کودکی ما بوده است. تکنولوژی های دیجیتال حالا به کلی زندگی مارا محاصره کرده اند. اما این جا تازه ابتدای مسیر تغییر است. حالا ما در آستانه ی انقلاب صنعتی چهارم ایستاده ایم. انقلابی که به واسطه ی فناوری های دیجیتال و همچنین ارتباط آن ها با ابزارهای فیزیکی زندگی ما، آماده اند تا چهره ای جدید از زندگی را بسازند.

محیط زندگی ما همیشه در حال تغییر بوده است. انسان غار نشین، حالا در بلندترین آسمان خراش ها زندگی می کند و برای جابجا شدن نیازی به رام کردن حیوانات ندارد. امروز که به محیط زندگی خود نگاه می کنیم شاهد تغییرات باور نکردنی هستیم اما قرار است محیط زندگی ما بیش از پیش تغییر کند.

چرا محیط زندگی ما باید تغییر کند؟

در سال های گذشته، سبک زندگی انسانی بسیار تغییر کرده است. شهرها حالا اصلی ترین محیط زندگی ما هستند. پیش بینی می شود در سال های آتی ۸۰ درصد جمعیت کره ی زمین ساک شهر ها باشند. از سوی دیگر رشد جمعیت نیز عاملی تاثیر گذار است که باعث شده شهر ها در حال از دست دادن کارایی های خود باشند.

شهر های امروزی با مشکلات زیادی مواجه اند. آلودگی، ترافیک، مصرف بیش از حد منابع و … . در صورتی که شهر ها بخواهند به همین صورت ادامه دهند، آینده ای فاجعه بار در انتظار ما خواهد بود. اما تکنولوژی های جدید حالا می توانند شهر هارا از این بحران ها نجات دهند. شهر های هوشمند در انتظار ما هستند.

چهار انقلاب صنعتی: محیط زندگی

محیط زندگی ما تا به حال بار ها تغییرات انقلابی را مشاهده کرده است.

مکانیزاسیون، دوره صنعتی شدن، ظهور فناوری های نوین و کامپیوتر ها و حالا دوره ی “متصل” . هر کدام از این دوره ها باعث رشد جمعیت و بهبود کیفیت زندگی انسان شده است، اما آن ها بی خطر هم نبوده اند. آلودگی های زیست محیطی و … نیز حاصل همین تغییرات است. تا به اینجا در حال توسعه و بیشینه کردن بوده ایم اما حالا در چهارمین انقلاب در محیط زندگی خود به دنبال بهینه کردن هستیم . اتفاقی که می تواند به ما کمک کند.

شهرهای امروزی چگونه کار می کنند؟

قبل از آن که بخوایم شهرهای آینده را واکاوری کنیم، باید شهرهای امروزی را بررسی کنیم و ببینیم آن ها چگونه کار می کنند.
امروزه شهر ها تحت یک واحد مرکزی مدیریت می شود.برای مثال شهرداری ها. شهرداری به کمک سازمان های خصوصی و دولتی دیگر نیاز های شهرنشینان در شهر هارا رفع می نماید. برای مثال سازمانی نیاز به آب را برطرف می کند. سازمانی نیاز به حمل و نقل، دیگری فاضلاب و … . اما نکته ی مهمی که در اینجا باید به آن توجه کرد که این سازمان ها به صورت گسسته فعالیت می کنند. در این حالتی که این سازمان ها همکاری ای با یک دیگر نداشته و داده ها و آمار های خود را با دیگر سازمان ها به اشتراک نمی گذارند. منجر به این می شود که خدمات شهری به صورت بهینه انجام نشود. شاید در چنین شرایطی مواردی مشاهده شود که وضعیت رو به بهبود باشد اما در کل هنگامی که این سازمان ها به صورت یک پارچه با یک دیگر فعالیت نکنند. شاهد توسعه ای پایدار و سبز نخواهیم بود و نتایج آن در بلند مدت ازدحام و هدررفت منابع و آلودگی خواهد بود.

شهر هوشمند

انقلاب دیجیتال در حوزه محیط زندگی

هنگامی می توان از هوشمندی در یک شهر صحبت کرد که شش بخش آن هوشمند شده باشد. انرژی هوشمند، آب هوشمند، حمل و نقل هوشمند، ساختمان های هوشمند، خدمات عمومی هوشمند و یکپارچگی هوشمند.

انرژی هوشمند

انرژی از مهمترین دغدغه های زندگی است. امروزه الکتریسیته اصلی ترین منبع انرژی در خانه هاست. وسایل خانگی همه با الکتریسیته کار می کنند و هر کدام در لحظه به برق متصل هستند. مفهوم انرژی هوشمند به انتقال انرژی به وسایل و لوازم خانگی بر اساس آن ها در لحظه گفته می شود. این که بتوانیم این انتقال انرژی را به صورت هوشمند در بیاوریم و به هر دستگاه تنها در زمان و به مقدار نیاز آن انرژی منتقل کنیم. می تواند تاثیر بسیاری در بهینه شدن مصرف الکتریسیته داشته باشد. همچنین استفاده از اطلاعات جمع آوری شده از میزان مصرف انرژی می تواند در توسعه شبکه های انقال برق و هر جایی که به مدیریت و تصمیم گیری نیاز است مفید باشد.

آب هوشمند

آب مایه حیات است. زندگی بدون آب غیر ممکن است. هوشمند سازی شبکه آب رسانی، استفاده از کنتور های هوشمد، تکنولوژی های تشخیض خطا در شبکه زیرزمینی لوله های انتقال آب، سیستم هایی مصرف پایدار آب از جمله بخش های مفهوم آب هوشمند هستند.

حمل و نقل هوشمند

مشکل ترافیک از مهمترین مشکلات کلانشهر ها می باشد. همیشه مدیران و برنامه ریزان شهری در حال اجرای پروژه های جدید در راستای رفع این مشکلات هستند. افزایش تعداد خودرو ها مهمترین عامل این قضیه است. اما سیستم هوشمند کنترل ترافیک، خودرو های هوشمند و حتی پارکینگ های هوشمند می توانند به این ترافیک های گره خورده نظم ببخشند و حجم زیاد خودرو ها در خیابان ها را در لحظه کنترل کنند.

ساختمان های هوشمند.

شهرها زمانی کارا می شوند که زندگی درون ساختمان ها بهینه شود. افزایش کارایی سیستم های داخلی ساختمان ها می توانند نقش بسیار مهمی داشته باشد. علی الخصوص که ساختمان ها عنصر اصلی تشکیل دهنده شهر ها هستند. از سویی دیگر استفاده از مواد سبز و مواد بازیافتی در سازه ها نیز می تواند عامل مهمی برای پیشرفت محیط زندگی تلقی شود.

خدمات عمومی هوشمند.

شهر نشینان برای داشتن یک زندگی بهتر نیازمند خدمات شهری متعددی هستند. هوشمند سازی این خدمات می تواند به کاهش هدر رفت منایع و افزایش بهره وری کیفیت این خدمات عمومی ارائه شده کمک کند. برای مثال فقط به سطل های زباله توجه کنید. با هوشمد شدن سیستم مدیریت و بازیافت زباله در یک کلان شهر، می تواند کیفیت شهروندان را تا حد بسیار زیادی افزایش دهد.

یکپارچه سازی هوشمند.

همانظور که گفته شد، مشکل فعلی شهر ها این است که سازمان های اصلی آن به صورت گسسته کار می کنند. در صورتی که بخوایم به توسعه ای پایا برسیم باید این سیستم ها به صورت یک پارچه کار کنند. یک پارچگی از طریق به اشتراک گذاری داده ها صورت می گیرد. برای مثال اشتراک داده های اداره آب با شرکت برق و …

داده ها قلب آن چیزی هستند که یک شهر را هوشمند می سازد و تا زمانی که یک سیستم هوشمند برای یکپارچه کردن این فعالیت ها نباشد. تلاش ها نتیجه ای که باید بدهند را نمی دهند.

شهرهای هوشمند، چالش ها و موانع

صحبت کردن از شهر های هوشمند در کلام ساده است. اما رسیدن به آن ها در در عمل و دنیای واقعی کاری بسیار سخت است. اما غیر ممکن نیست و البته که باید به آن ها برسیم.

هنگامی که از شهر های هوشمند صحبت می کنیم، سنسور ها عنصر اصلی برای هوشمد شدن هستند. ما به راحتی می گوییم به هر چیزی سنسور وصل می کنیم. اما آیا تهیه این تعداد سنسور کار ساده ای است؟
انرژِ دومین مورد است. سنسور ها و شبکه ی اطلاعاتی ایجاد شده نیازمند انرژی است. انرژی این ها چگونه تامین خواهد شد؟ آیا باید از باتری استفاده کرد یا باید آن هارا مستقیم به شبکه ی برق وصل کرد؟ بسیاری از دستگاه های متحرک را نمی توان به شبکه ی برق وصل کرد و تولید این تعداد باتری نیز کار ساده ای نیست.

هنگامی که قرار است هر چیزی به یک شبکه وصل باشد و داده ارسال و دریافت کند، امنیت این شبکه ی بزرگ چگونه تامین خواهد شد؟ در صورت ورود یک عضو مخرب به سیستم چه باید کرد؟

هزینه ی بالای هوشمند سازی شهر ها بسیار زیاد است. هم ساخت و هم مدیریت این شهر ها نیاز به هزینه های گزاف دارند که مهمترین مانع برای اجرای آن می باشد.

همانطور که گفتیم قلب شهر های هوشمد داده ها هستند. اما داده ها و مباحثی چون حریم خصوصی چگونه در کنار هم جمع می شوند؟ آیا افراد حاضر اند که داده های خود را به اشتراک بگذراند؟

و در آخر، شهرهای هوشمند با به روز ترین تکنولوژی ها ساخته شده اند. اما تکنولوژی همیشه در حال تغییر است. شهری که امروز با تکنولوژی امروز هوشمد می شود در آینده ای که تکنولوژی ها تغییر کرده اند، چگونه خود را باید به روز و فعال نگه دارد؟

مدل های کسب و کاری برای ساخت و توسعه شهر های هوشمند.

صحبت کردن در مورد شهر های هوشمند ساده است. اما حرکت کردن به سمت آن ها نیازمند همکاری دولت با بخش خصوصی می باشد.میلیارد ها دلار سرمایه گذاری و در طی چند سال نیاز است تا یک شهر هوشمند از ابتدا ساخته شود و یا یک شهر که پتانسیل آن را دارد به شهر هوشمند تبدیل شود.

در اجرای چنین پروژه های انواع مدل ها و قرار داد های ” ساخت- تملک-بهره برداری” ، ” ساخت- بهره برداری – واگذاری” ، “ساخت – بهره برداری – مدیریت” و کسب و کار و نوآوری باز می تواند همکاری شرکت های خصوصی و دولت را ممکن کند.

سونگ دو، یک نمونه جذاب

شهر های هوشمند بر خلاف آن چیزی که به نظر می رسد که پر از آنتن و سیم و دستگاه های عجیب و غریب باشد. به یک شهر معمولی غرق در طبیعت شبیه هستند. این چیزی است که سونگ دو آن را نشان داده است. سونگ دو هوشمند ترین شهر هوشمند نامیده می شود که در کره ی جنوبی با هزینه ی ۴۰ میلیارد دلار ساخته شده است. این شهر که ۱۵۰۰ هکتار مساحت دارد. برای زندگی در آ نیازی به خودرو ندارید. ۴۰ درصد این شهر به فضای سبز اختصاص یافته است. مسیر های پیاده روی و دوچرخه سواری جذاب، حمل و نقل عمومی بسیار حرفه ای و بهینه. جایگیری مناسب سازمان ها و سایر مراکز تجاری و اداری و تفریحی باعث شده است که این شهر رفاه را به بالاترین حد برساند. در پشت ظاهر این شهر، قلمرو تکنولوژی های نظیر سنسور ها، دوربین ها، اینترنت اشیا، آنالیز داده، هوش مصنوعی، نمایشگر هاو …. است

 

شهر هوشمند سونگ دو

صد ساختمان این شهر گواهی LEED دارند که به ساختمان های پیشرو در طراحی مبتنی بر محیط زیست داده می شود. سیستم جمع آوری آب باران و استفاده مجدد از آب های مصرفی اخلی و همچنین سیستم دفع زباله مرکزی و بازیافت زباله از جمله سرویس های با کیفیتی هستند که در سختمان ها و مناطق مسکونی این شهر وجود دارد.

این شهر تنها به میزان یک سوم یک شهر در وسعت خودش گاز گلخانه ای تولید می کند و زندگی را بسیار جذاب و سالم می کند.

سونگ دو هرگز تمام نمی شود. این اصطلاحی است که مسئولین این شهر در مورد سونگ دو می گویند. این شهر همراه با تکنولوژی به پیش می رود و همیشه در حال به روز رسانی خود است تا همیشه بالاترین درجه از هوشمندی را ارائه کند.

هوشمندی نه تنها فقط برای شهرها، بلکه شاید برای هرجا که نیاز به بهینه سازی باشد، راه حلی منطقی به نظر می رسد. شهرهای هوشمند شاید بتوانند بالاخره چهره ی ترسناک شهر های پرجمیعیت را تغییر دهند. اما حرکت به سمت شهر های هوشمند منتظر تصمیم ما نمی باشد. تکنولوژی های پیشرفته هر روز سرویس های مختلفی را برای ما بهینه تر می کند و شاید بتوان گفت چه بخواهیم چه نخواهیم به سمت هوشمندی شهر ها پیش خواهیم رفت.

 

 

یادداشت های دیگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست