فقط یک سوال

اردیبهشت امسال برای اولین بار در رویدادی دو روزه شرکت کردم که بخشی از آن مصاحبه شغلی با کمپانی های مطرح ایرانی و بعضی از کمپانی های بین المللی بود.اما من دنبال کار نبودم،فقط میخواستم تجربه کنم.
بعد از بارها تمرین و تکرار برای خودم، رفتم و روبروی سه نفر از مدیران این شرکت ها نشستم و شروع کردم :”سلام،من محمد جواد جاویدی هستم دانشجوی مهندسی مواد و …”
بعد از همه ی این حرف ها ،یکی از آدم های آن طرف میز از من پرسید:”خب محمد جواد از کارهایی که تاحالا انجام دادی برامون بگو.”
همین جمله ی ساده بزرگترین تجربه ای بود که من از این سمینار کسب کردم ،شاید حتی اگر یک فرصت شغلی با درآمد بالا هم پیدا می کردم اینقدر من را تغییر نمی داد.


لحظات کوتاهی که داشتم به دنبال پیدا کردن جواب مناسب می گشتم متوجه شدم من در این سال ها کار مهمی انجام ندادم.
اون از من نپرسید:”در چه کار هایی به موفقیت رسیدی؟” و یا”دستاوردهای تو چی بوده؟” ، توقع نداشت که من بنیانگذار فیسبوک باشم یا مدیر ارشد گوگل باشم ،اون فقط می خواست ببیند آیا من کاری انجام داده ام یا نه ؟حتی اگر به شکست منتهی شده باشد .
و خب من کاری انجام نداده بودم،اون لحظه یاد جمله ی معروف “در آینده حسرت کار هایی را میخوری که انجام ندادی” افتادم.
من حسرت تمام کارهایی که ایده آن ها ماه ها توی ذهنم بوده ولی هیچ وقت اقدامی برای اجرایی کردنشان نکردم را میخوردم ، فقط هم به یک دلیل ،ترس از شکست.
من تنها آدمی نیستم که به خاطر ترس از شکست ،کاری را شروع نکردم،میلیون ها انسان مثل من هستند و سرانجامی مشابه خواهند داشت اگر دنباله رو همین رویه باشند.
در اطراف ما هستند آدم هایی که کاری را شروع می کنند و موفق می شوند و بیشتر از آن ها آدم هایی هستند که کارهایشان منجر به شکست می شود و بسیار بیشتر از آن ها افرادی هستند که دست به انجام هیچ کاری نمی زنند.
عجیب است ، به خود افتخار میکنیم که تا به حال شکست نخورده ایم و آن هایی که در انجام کارشان به نتیجه مطلوب نرسیده اند را مغلوب می دانیم،در حالی که  افرادی که شروع میکنند ،نباختنشان به معنای پیروزی است ،اما کسانی که هیچ کاری نمی کنند نباختنشان هیچ معنای دیگری جز ترس ندارد، ترس از انجام دادن و شروع به انجام کار.
آن شکست خورده ها حداقل به خاطر داشتن شجاعت شروع کار از ما موفق تر هستند .

آدم هایی که در زندگی خود به موفقیت نمی رسند ،اکثراَ افرادی نیستند که در انجام کارشان شکست خورده اند،اشخاصی هستند که دست روی دست گذاشته اند به خاطر این که مبادا شکست بخورند کاری برای بهبود نکرده اند.
منطقی است که یک شکست بزرگ می تواند زندگی هارا نابود کند ،اما مطمئن باشید که اگر ترس از شکست داشته باشید هرگز به موفقیت و صد البته زندگی مطلوب هم نمی رسید.

تصمیم گرفتم که نترسم ،کاری انجام بدهم ،نه برای کسب درآمد یا رسیدن به شأن اجتماعی بالا،به خاطر این که دیگر حسرت “کارهای انجام نداده ام را نخورم” ، کاری انجام می دهم تا اگر دوباره آن سوال پرسیده شد ،پاسخی داشته باشم،اگر خواستم “بیو” اینستاگرام خود را پر کنیم به نوشتن اسم و فامیل و شهر اکتفا نکنم ،صرفا می خواهم کاری انجام بدهم ،نهایتاً شکست میخورم.

و حالا فقط یک جمله:”از کارهایی که تا حالا انجام دادی برامون بگو؟”

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *