چرا من ایلان ماسک را دوست دارم ؟

خیلی از دوستان نزدیک من مهمترین نکته ای که در مورد من می دانند این است که من یک فن ایلان ماسک هستم .

اگر در اینستاگرام یا تلگرام به مطلبی بر بخورند که مرتبط با ایلان ماسک باشد به من ارسال می کنند ، وقتی به من می رسند به شوخی حال او را از من می پرسند . برخی از آن ها مثل من طرفدارش هستند و برخی با این که مخالفش نیستند اما در برابر من که قرار می گیرند با او و کارهایش مخالفت می کنند ،در مورد این که من فن او هستم بار ها اتفاقات عجیب که گاهی با تمسخر همراه بوده اتفاق افتاده است .

در این میان هیچکس از  خود من نپرسید چرا طرفدار این شخص هستی . اما بهتر است کمی توضیح دهم .

من طرفدار خیلی چیز ها و اشخاص هستم ، مثلا خانواده ام ، مثلا تکنولوژی ،مثلا اینترنت ،چاپ سه بعدی ، پول ، موسیقی زیر زمینی ، پارکور و خیلی چیز های دیگر .

با این که بسیاری از طرفداری ها از علایق و بدون دلیل سرچمشمه می گیرد ، گاهی برخی از علایق من بر حسب نیاز برای من شکل می گیرد ، یعنی من احساس نیاز می کنم که به چیزی یا شخصی علاقه داشته باشم .

ایلان ماسک یکی از همین موارد است ، او برای من سمبل برخی خواسته هاست که سال ها می خواستم ،سال ها آرزویشان را داشتم. وقتی من در مورد ایلان ماسک اولین بار خواندم متوجه شدم من او را قبل از این که بشناسم دوست داشته ام ، من دوست داشتنی هایم را در ایلان ماسک پیدا کرده بودم .

اما چرا باید فن او باشم ؟چرا فن همان شخص خیالی نباشم ؟اصلا آیا من دارم از روی زندگی او کپی برداری می کنم ؟

 

تجربه به من ثابت کرده است که اگر نقشه راه برایم واضح باشد راحت تر می توانم به مقصد بروم ، با این که تخیل خوبی دارم ، اما اگر یک نگاه کوچک به یک خیابان واقعی بی اندازم ، راحت تر می توانم درک کنم کجا هستم تا این که بخواهم صرفا از روی خطوط  نقشه های گوگل و جی پی اس به آن خیابان بروم .

برای همین ایلان و سبک زندگی و حرفه اش یک لباس مناسب بود که به تن آن تصاویر تخیلی که من داشتم پوشیده شده بود و حالا من می توانستم آن را درک کنم .این برای من خوب بود ، به من کمک می کرد ، چه مواقع خواندن دروس دانشگاه ، چه مواقعی که یک برنامه کاری را میخواهم پیش ببرم . واقعا این که من یک الگوی حقیقی داشته باشم و برای مدتی از روش های او پیروی کنم به من کمک می کند .من این کمک را در سن 20 و 21 سالگی در حالی که پسری بودم در شهری غریب در حال تحصیل با آرزوهای بزرگ احساس کردم.

قرار نیست همیشه طرفدار ایلان ماسک بمانم ،من هیچ نسبت فامیلی ای با او ندارم که بخواهم برای همیشه سنگش را به سینه بزنم ، من از او “تا زمانی که احساس کنم نیاز است” پیروی می کنم و بعد از آن به دنبال نقشه ها و الگوهای بهتر برای زندگی خودم میروم .

خب حالا ایلان ماسک چه شباهتی به آن شخصیت تخیلی در ذهن من دارد و چرا طرفدار او هستم .

تغییر و بهبود : ایلان ماسک سرشار از تغییر و بهبود است . اگر کتاب زندگی نامه اش را بخوانید ، با این که پیوسته یک شخصیت از او می بینید اما علاقه مند به تغییر دادن و اصلاح نقص های موجود است.

او برای این تغییرات برنامه ریزی می کند ، تلاش می کند و به آن ها می رسد . برای مثال او می گوید ما باید هزینه ی ساخت راکت هارا تا ده برابر کاهش دهیم ،یعنی یک تغییر بزرگ و یک بهبود عظیم ” . او مطالعه می کند ،ضروریات را کارا تر و اضافی ها را حذف و نقایص را رفع می کند . او می خواست خودرو الکتریکی را وارد جهان کند ،همه مخالف او بودند ، او برنامه ریزی و هدف گذاری کرد و امروزه تسلا 10 هزار ایستگاه شارژ در آمریکا دارد . شاید هنوز نتوانسته به هدف اصلی خود در این زمینه برسد ، اما بنیان گذار این تغییر در جهان بوده است .در واقع کار او یک سیلی برای بیدار کردن صنعت خودروسازی بود که در دهه های گذشته هیچ تغییری نکرده بود .

من میخواهم تغییر کنم ، من میخواهم امروزم بهتر از دیروز باشد .برای همین حضور یک ایلان ماسب به عنوان الگو برای روز هایی که احساس کسل بودن و بی حوصلگی می کنم کافیست تا انگیزه ام را دوباره پیدا کنم ، انگیزه ها برای پسری از قشر متوسط در شهری غریب بدون دوست خیلی سریع از بین می برد ، من باید مواظب انگیزه هایم باشم و ایلان ماسک در این راه به من کمک می کند .

کار زیاد : در یکی از مصاحبه های معروف ایلان ماسک در سایت TED موجود است (اتفاقا یکی از برترین های 2017 بوده است ) مجری راز موفقیت ایلان ماسک را از او می پرسد ، جواب این گونه است :” نمیدانم ، نمی دانم ، اما من زیاد کار میکنم ، واقعا زیاد.” .
برای من پدرم یک قهرمان است ، هیچ وقت او را بیکار ندیده ام . با این که یک شغل معمولی دارد اما همیشه سعی می کند بیشتر از دیگران در همان شغل کار کند و در روز های تعطیل ( اگر باز به همان شغل نپردازد ) حتما خودش را مشغول به انجام کاری می کند . برای من هم سخت کوشی همیشه یک ملاک بوده است . هیچ وقت دلم نمی خواست در آینده به عنوان یک شخصی که یک شبه ثروتی به هم زده است از من یاد شود ( هرچند این روز ها متاسفانه این حس که سریع پولدار شوم در من دارد دیده می شود ) . دوست داشتم داستان موفقیتم پر از کار کردن و سخت کوشی باشد . از آنجایی که سبک زندگی من و پدرم متفاوت است (زمینه کاری ) باید یک شخصی که در زمینه مهندسی سخت کار می کند را الگوی خودم قرار می دادم تا در روز هایی که از کار خسته می شود تصویر یکی جلوی چشمانم باشد .چه کسی بهتر از ایلان ماسک؟ (بهتر است کتاب زندگینامه اورا بخوانید .)

به آرزوهایتان برسید : ایلان ماسک در 12 سالگی یک بازی کامپیوتری ساخت در مورد ستارگان که شما باید یک فضاپیما را هدایت کنید . او در سال ها بعد فضاپیماهای واقعی را ساخت . او فقط ثابت کرد که می شود به آرزوهای عجیب و غریب دوران کودکی رسید . این تفکر به من کمک می کند که به غیر ممکن گفتن های دیگران خیلی اهمیتی ندهم . این غیر ممکن ها گفتن های دیگران می تواند من را در نهایت تبدیل به یک کارمند در بانک یا یک مهندس ساده در شرکت ذوب آهن کند و این بد است(زیرا من علاقه مند به این سبک زندگی نیستم) . من باید به طرفدار ایلان ماسک بودن ادامه بدهم .

از زندگی هم لذت ببرید : مارک زاکر برگ را دیده اید ؟همیشه یک رنگ تی شرت می پوشد ، ظاهرش شبیه پسران در سن بلوغ است . این چیزی نیست که من در نهایت بخواهم .درست است که اکثر کارآفرینان و ثروتمندان جهان همین ویژگی را دارند و مردم هم آن را می ستایند (که ستودنی هم هست ) اما برای من لذت بردن و کسب هیجان از زندگی ام هم مهم است ، من پارکور کار می کردم و هیجان در خون من است . پس نمی خواهم صرفا با داشتن یک سایت که دو میلیارد کاربر دارد صرفا کسب درآمد کنم و سهام دار آن باشم . من می خواهم پول بدست بیاورم و در کنار آن قیافه ام هم شبیه احمق ها نباشد .

با این که ایلان ماسک این روز ها دیگر آنچنان فرصت تفریح مثل روز های جوانی اش که با ماشین میلیون دلاری اش با سرعت رانندگی می کرد را ندارد اما باز هم هیجان را از خودش نمی گیرد . سعی می کند لباس های نسبتا مناسب بپوشد و کمی به وضع ظاهری خودش برسد .اما به وقتش هم چنان درگیر کار می شود که امثال زاکر برگ نمی توانند تصور کنند.

با این که این روز ها اصلا به وضع ظاهری ام نمی توانم برسم ( وضع ظاهری من در دانشگاه گواه همه چیز است ) اما ایلان همیشه یادآوری می کند که حواست باشد شبیه احمق ها نشوی در آینده و این یک هشدار خوب است برای من .

تکنولوژی واقعی : با این که این روز ها طراحی سایت میکنم و از شبکه های اجتماعی سعی می کنم درآمد زایی کنم اما معتقدم فیسبوک و اینستاگرام و… تکنولوژی نیستند . تکنولوژی یعنی چیزی که انرژی پایدار بیاورد، تکنولوژی یعنی این که دیگر محدود به یک سیاره نباشیم ،تکنولوژی یعنی چیزی که روش های ساخت را تغییر دهد . نه گذاشتن یک عکس در اینستاگرام .(هرچند اینستاگرام هم برای من مفید است اما تکنولوژی نیست ) . من دوست دارم در آینده از تکنولوژی به موفقیت برسم و ایلان و دستاورد هایش همیشه یادآوری می کنند که می توان از ساخت باتری های کاراتر و راکت هم ثروتمند شد .

تکنولوژی بدون سرمایه به دست نمی آید : در پاراگراف قبلی گفتم من دوست دارم از تکنولوژی درآمد زایی کنم ،اما  احتمال این که بتوانم از صفر، یک تکنولوژی را پایه گذاری کنم و با قرض و بدهی و … نمونه اولیه آن را بسازم و بعد خود به خود رشد صعودی کند و به درامد زایی برسد خیلی کم است . پس نیاز است ابتدا کسب درآمد کرد و سپس درآمد به دست آمده را بر روی گسترش تکنولوژی خرج کنید .
همانظور که وقتی حباب دات کام (.com)در اواخر 2000 داشت همه را جذب فعالیت در اینترنت می کرد ، ایلان هم با zip2  به یک سرمایه میلیون دلاری رسید و بعد از آن ،سرمایه خود را به ایکس دات کام که امروزه با نام پی پال آن را می شناسیم (هرچند از نظر من پی پال صرفا یک سایت است اما هدف ایکس دات کام تبدیل شدن به یک بانک اینترنتی بود که می شود تقریبا به آن نام یک تکنولوژی داد هرچند که امروزه هم به این بانک هنوز نرسیده ایم و ایلان هم نرسید) منتقل کرد و بعد از این که جیب هایش کاملا پر شد . اسپیس ایکس را بنیانگذاری کرد ، آن هم در زمینه ای که هیچکس فکر نمی کرد بتوان از آن به موفقیت مالی رسید ،یعنی صنعت فضا . الان یاد داد علاقه صرف به تکنولوژی و یا مطالعه شدید بر روی تکنولوژی ، اوضاع جهان را تغییر نمی دهد و پول جایگاه بسیار مهمی دارد .پس من هم هنوز با این که هدفم چیز دیگریست سعی دارم قبل از همه چیز خودم را قوی تر کنم ( هم از لحاظ مالی هم از لحاظ سوادی ) تا بتوانم به هدف خودم برسم .

این ها فقط چند نکته  است که طرفدار ایلان بودن همیشه به من یادآوری می کند ، نکاتی که یادآوری آن ها تا اینجای زندگی من باعث شده تسلیم نشوم و ادامه بدم و این برای من یعنی زندگی .

وقتی کسی به من می گوید چرا فن ایلان ماسک هستی قطعا این هارا نمی گویم ، قطعا رودستر در فضا را به او نشان می دهم ،فرود فالکون 9 را نشان می دهم ، خودروهای تسلا و کارخانه گیگافکتوری را نشان او می دهم . قطعا کسی هم اهمیتی نخواهد داد اگر بخواهم به او بگویم او به من کمک کرده که در این سال ها که سعی می کردم و سعیم به نتیجه نمی رسید ،امیدوار و قوی بمانم .

من به انگیزه نیاز دارم و ایلان ماسک در این سال ها برای من مصداق بارز یک انگیزه است . همین برای من کافیست .برای من موفقیت یک نسخه کپی شده از ایلان ماسک نیست . برای من موفقیت چیز دیگری است ، همانطور که برای تو و هر شخص دیگری چیز دیگری است . اما یک الگو صرفا به ما کمک می کند . از الگوهایتان کمک بگیرید . خودتان و آن هارا بهتر بشناسید و قوی بمانید .

 

 

11 پاسخ

 1. بسیار عالی آقای جاویدی عزیز.
  احساس علاقه شما به ما هم انگیزه میده که چیزای مختلفی هنوز هست که میشه براش جنگید.

  1. بسیار خوشحال شدم از این که شما زیر پست من کامنت گذاشتی حسن جان
   و این که شناخت من از تلاش شما هم مشوق ماست برای تلاش بیشتر

 2. هر چیزی که من میخواستم در آینده بسازم رو ایلان ماسک ساخت و من دیگر چیزی برای ارایه به بشر ندارم حتی نمیدونم چطوری میتونم خودم رو در ذهن بشر بگنجونم و این هر روز من رو اذیت میکنه پس تصمیم گرفتم من که دیگر چیزی برای انسان و بشر ندارم پس همون بهتر که نباشم و خودم به زندگیم پایان میدم.

  1. تغییرات هیچوقت تمومی نداره، تمام دستاورد های ایلان ماسک هم یه مدت دیگه قدیمی و پیش پا افتاده میشه، این چرخ،گردونه . هنوز خیلی از چرخ خاشو نزده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *