خانه یا محل کار؟

مدتی قبل تویتر اعلام کرد که کارمندانش می توانند دیگر از خانه کار خود را انجام دهند. شرکت های بسیاری نیز در دوران کرونا، دورکاری را جایگزین کار در دفاتر خود کردند. این تغییرات در حدی بود که بعضی ها آن را زنگ خطری برای آسمان خراش های نیویورک می دانستند. شاید دیگر شرکت های بزرگ نیازی نداشته باشند که دفاتر بزرگی هم داشته باشند. اتفاقی که به خاطر کرونا بسیار سرعت گرفت

اما حالا این اتفاق خوب است یا بد؟آیا ما به رفتن به محل کار برای کار احتیاج داریم؟

تا به اینجای زندگی ام، تنها یک دوره چند ماهه کاراموزی بود که در محلی به عنوان محل کار حضور داشتم و بقیه این سال ها هم یا مشغول کار های خودم بودم و کار خودم را از خانه و اتاق خودم جلو می بردم و یا سفارش هایی که می گرفتم را در خانه انجام می دادم. تجربه ام اصلا به قدر کافی نیست اما بر اساس همین تجربیات کوتاه چند ساله و جستجو هایی که برای بهبود وضعیت خودم انجام دادم،کمی از خوبی ها و بدی های کار در خانه را لیست می کنم

کار در خانه خوب است چون

۱-حداقل دو ساعت را می توانید ذخیره کنید.

 وقتی صحبت از صرفه جویی در زمان می شود افراد فقط زمانی را می بینند که در مسیر هستند. اما اگر مدت زمانی را که صرف لباس پوشیدن و آماده شدن و … می کنید و یا تعویض لباس و … بعد از بازگشت به خانه انجام می دهید، یا زمانی که خستگی مسیر را می خواهید از تن خود در کنید را حساب کنید، به راحتی متوجه می شوید که دو ساعت رو در روز دارید از دست می دهید. تصور کنید که اگر این دو ساعت را صرف خوابیدن بیشتر هم کنید و خواب خود را از ۶ ساعت به ۸ ساعت افزایش دهید چه تاثیری در زندگیتان خواهد داشت. حالا بماند که شما می توانید این دو ساعت را مطالعه کنید تا خودتان را ارتقا دهید، ورزش کنید تا بدنتان را سالم تر نگه دارید و بسیاری از کار های دیگر، دو ساعت اصلا زمان کمی نیست. پس می توان گفت کار در خانه می تواند شمارا به صورت چشمگیر بهبود دهد.

۲-کاهش هزینه ها

حتی اگر با مترو هم به سر کار بروید، باز هم باید روزانه مبلغی ناچیز را هزینه کنید، حالا دیگر تاکسی و اتوبوس و خودروی شخصی جای خود دارد. اما هزینه ی اصلی صرفا هزینه رفت و آمد نیست. خورد خوراک، هزینه پوشاک(به هر حال با هر لباسی نمی توان در برخی شرکت ها حضور پیدا کرد) و … وجود دارد که وقتی در خانه کار می کنید احتمالا میزان آن ها اینقدر نخواهد بود

۳-راحتی

احتمالا در محل کار نمی توانید با شلوارک حضور پیدا کنید و پایتان را روی میز قرار دهید و کار کنید، اما در خانه کاملا امکان پذیر است. شما می توانید در هر حالتی که راحت تر هستید کار کنید و هیچکسی هم به شما ایرادی نخواهد گرفت

۴-ذهن راحت

حساب کنید روزی دو ساعت که از وقتتان می رود، هزینه رفت و آمد هم پرداخت می کنید، راحتی خانه را هم که ندارید،بوق ماشین ها و شلوغی مترو و … را هم در کنار این ها بگذارید احتمالا وقتی در محل کار هستید، آدمی هستید که چندان ذهن آرامی ندارد.
این فشار ها شاید شما را سکته دهد.

۵-مفید برای جامعه

قطعا وقتی در خانه کار کنیم، مترو خلوت تر می شود، ترافیک کمتر می شود، آلودگی هوا کاهش می یابد، احتمالا شرکت شما هم نیازی ندارد برای شما میز مخصوص و اتاق مخصوص و … تدارک ببیند پس هزینه هایش کمتر می شود(و شاید اگر شرکت معرفت به خرج دهد به همین دلیل حقوقتان را افزایش دهد) و وقتی بسیاری از شرکت ها دیگر نیازی به ساختمان ها و دفاتر بزرگ خود نداشته باشند،شاید حتی در قیمت ملک هم تاثیر گذار باشید.عرضه و تقاضا حداقل چنین پیش بینی  می کند.

اما هر گلی،خاری دارد.

دورکاری با وجود همه ی مزایا، که فقط تعدادی از آن ها گفته شد، معایبی هم دارد.

  • اعتماد

واقعیت این است که عدم اعتماد از نبود شفافیت حاصل می شود، در واقع وقتی شما نبینید که همکار شما یا کارمند شما چگونه کار می کند ممکن است پیش خودتان بی دلیل تفکراتی را پرورش دهید که احتمالا شخص مذکور شاید کم کاری می کند و هزاران فکر منفی دیگر که در نهایت می تواند از کاه کوه بسازد و اعتماد بین اعضای یک مجموعه را از بین ببرد و در نهایت مشکلاتی را برای سازمان به وجود آورد و اگر افراد نتوانند این اعتماد از دست رفته را بازسازی کنند ممکن است جایگاه خود در شرکت یا حتی شغل خود را از دست دهند.

  • بازدهی کمتر

نمی توان گفت همیشه، اما بسیاری از افرادی که مهارت های کار در خانه را فرانگرفته باشند، بازدهی بسیار پایینی خواهند داشت، راحتی محیط خانه و عدم نظارت از سمت دیگران می تواند به صورت ناخواسته کیفیت و بازده کار را پایین بیاورد. هیچکس دوست ندارد اعتراف کند که ممکن است تمرکز خود را موقع کار از دست می دهد اما این اتفاق بسیار می افتد علی الخصوص هنگامی که شما در محیط خانه باشید که عوامل حواس پرتی زیادی وجود دارد

  • شاید طلاق بگیرید

شاید خنده دار به نظر برسد اما یکی از خوبی های کار در محل کار این است که شما برای چندین ساعت از اعضای خانواده علی الخصوص همسرتان فاصله دارید. شاید مضحک به نظر بیایید اما حقیقت این است که در بسیاری از موارد که زن و شوهر یا دوست دختر و دوست پسر به مدت طولانی پیش هم باشند(دقت کنید که در مورد کار کردن از خانه، این مدت طولانی چیزی شبیه به سال های طولانی است)، مواردی را برای بحث و جدل پیدا می کنند.
احتمالا شنیده اید که می گویند” مشکلات بیرون خونه رو باید پشت در خونه جا گذاشت و داخل نیاورد؟” حالا تصور کنید که در فرایند کارتان چیزی اعصاب شما را بهم می ریزد، تصور کنید که حالا شما با اعصاب نامناسب در کنار اعضای خانواده هستید. نتیجه مناسب نخواهد بود. شاید یکی دوبار آن قابل بخشش باشد اما وقتی قرار باشد این اتفاق بار ها و برای سال ها تکرار شود احتمالا با مشکل جدی مواجه خواهید شد.

اگر متاهل هستید به این نکته بسیار توجه کنید.

  • دوست بی دوست

محیط های دانشگاهی و محیط های کاری در واقع جایی هستند که ما بسیاری از دوستان و همراهان خودمان را در آنجا پیدا می کنیم و با آن ها وقت می گذرانیم. حالا اگر قرار باشد در خانه بمانیم، احتمالا باید بپذیرید که دوستان زیادی نخواهید داشت. همکارانی که با آن ها ناهار می خورید یا بعد از ساعت کار با هم برنامه های تفریحی می چینید، وقتی که از یک دیگر فاصله بگیرید، نقششان کمرنگ تر می شود و دیگر خبری از این برنامه ها نیست. مشکلات ناشی از نبود دوستان و ارتباط کم افراد با یک دیگر شاید بیشتر از هر چیزی شما را تحت تاثیر قرار دهد

  • خانه جای کار نیست.

شاید مهمترین عیب کار کردن در خانه این است که خانه اصلا جای کار کردن نیست. خانه مکانی است که شما همراه با سایر اعضای خانه وقت می گذرانید. وقتی شما شروع به کار کردن در خانه می کنید، مرز بین زندگی کاری شما و زندگی شخصی شما کم کم محو می شود.
شاید در ابتدا این پدیده جذاب باشد و فقط نکات مثبت آن به چشم آید، مثل زمانی که می توانید در حین کار کردن با اعضای خانواده خود صحبت کنید ،غذا بخوید و وقت بگذرانید( علی الخصوص هنگامی که دورکاری شما به صورت زمان بندی شده نباشد) و احساس می کنید که این شاید یکی از بهترین اتفاقات زندگیتان است که می توانید در همراه با کار کردن، با خانواده و یا دوستان خود نیز وقت بگذرایند اما پس از مدتی متوجه می شوید که حقیقت آن است که در واقع دارید کیفیت زندگی شخصی خود را با اضافه کردن زندگی کاری خود به آن پایین می آورید. در واقع، خانه که تا به الان محلی برای آرامش یا استراحت شما بود تبدیل شده به محلی شبیه به دفتر محل کار شما.

باید بین زندگی کاری و زندگی شخصی خود مرزی قائل شوید. هنگامی که شما در یک دفتر و در ساعات اداری کار می کنید، پس از پایان ساعات کار و بازگشت به خانه و احتمالا می توانید یک زندگی کاملا متفاوت را تجربه کنید. می توانید استراحت کنید و بدون هیچ فکر و دغدغه ای زندگی شخصی خود را پی بگیرید . در حالی که کار کردن در خانه می تواند خانه را برای شما تبدیل به جایی کند که دیگر در آن آرامشی را که باید پیدا کنید، پیدا نمی کنید

کارکردن از خانه هم مزایایی دارد و هم معایبی. هم مزایای آن بسیار بیشتر از آن است که اینجا گفته شد و هم معایب آن بیش از چیزی است که اینجا بیان شد. اما حقیقت این است که شرکت ها و بنگاه های اقتصادی بیشتر از آن که نگران تعداد دوستانی که کارمندانشان دارند باشند، بیشتر به فکر سود اقتصادی هستند و در صورتی بستر کار کردن از خانه برای کارمندان آن ها فراهم شود و این اتفاق از لحاظ اقتصادی به نفع آن ها باشند. حتما تغییرات اساسی ای را شاهد خواهیم بود. هرچند که بسیاری از کمپانی های معتبر به جو کار و روحیه ی کارکنانشان نیز اهمیت می دهند و سعی می کنند برای آن ها محیطی فراهم کنند تا روحیه بهتری داشته باشند و یا دوستان بیشتری در محیط کار پیدا کنند اما این اقدامات را صرفا برای بهره وری بیشتر کارکنان انجام می دهند.

آنچه شواهد نشان می دهد جامعه نیز در مجموع از دورکاری هواداری خواهد کرد،وقتی با دور کاری می توان در مصرف انرژی صرفه جویی کرد و کره زمین سالم تری داشت. ترافیک کمتری را در شهر ها دید و ساختمان های کمتری برای ادارات ساخته شوند. پس دنیای ما به سمت دورکاری خواهد رفت. این اتفاقی است که می افتد و نمی توان جلوی آن را گرفت،چه دیر،چه زود.

حقیقت این است که احتمال زیاد در سال های آینده بسیاری از ماها در خانه به کار خود مشغول می شویم و چهره دنیا بسیار تغییر خواهد کرد.پس وقتی مزایای دورکاری به حدی است که دنیا آن را انتخاب می کند. بهتر است خودمان را برای دورکاری و شرایط آن آماده کنیم تا معایب آن را به حداقل برسانیم. معایبی که زندگی شخصی خودمان را تحت تاثیر قرار می دهد.

احتمالا شرکت ها اقدامات مهمی را برای جلوگیری از از بین رفتن اعتماد بین افراد در سازمان ها انجام خواهند داد. طراحی سیستم های کاری خلاقانه تر، استفاده از بستر های کاری شفاف تر می تواند به خوبی این بی اعتمادی را حل کند. حل این مشکل در حیطه سازمان می باشد و نه افرادی که در خانه کار می کنند. اما موارد دیگر را خود افراد باید به آن اهمیت دهند.

یکی از پیشنهاد ها جدا کردن زندگی کاری و زندگی شخصی در محیط خانه است. در واقع مزایای دورکاری به خاطر بودن در محیط خانه نیست، به خاطر خارج نشدن از خانه و وارد نشدن به محیط رسمی کار است. پس بهتر از شرایط محیط کار را برای خودتان به سلیقه ی خودتان فراهم کنید

کار در ساعات کار.

سعی کنید کارتان را دقیقا در همان زمانی که در شرکت فعالیت می کردید انجام دهید، البته قوانین دورکاری در بسیاری از شرکت ها همین است. اما برای کسانی که کار آن ها پروژه ای است و ساعت مشخص برای کارکردن در روز ندارند و تنها یک ددلاین برای تحویل کار دارند، بسیاری از مواقع ساعت کار خود را جابجا می کنند. بهتر است در طی ساعت هایی از روز منظم کار کنید و برنامه روزانه تان را انجام دهید و وقتی که این زمان به پایان رسید دیگر به سمت کار بازنگردید تا روز بعد.

برای مثال اگر شما یک برنامه نویس هستید که باید پروژه ای را تا اخر هفته تحویل شرکت دهید، در صورتی که در شرکت می بایست از ۸ صبح تا ۲ بعد از ظهر حاضر می بودید، در اینجا هم سعی کنین از ۸ صبح تا ۲ بعد از ظهر کار کنید. بسیاری از افراد در وسط کار تصمیم می گیرند که یک کار دیگری انجام دهند و این باعث می شود که هم کار آن ها به تعویق بیوفتد و در ساعاتی که باید با دوستان و خانواده وقت بگذرانند، مجبور می شوند کار کنند.

در محل کار، خانواده نداریم.

وقتی که در دفتر خودتان شغول کار هستید احتمالا فرزند یا همسرکنار میز شما ظاهر نمی شود که برایتان چای بیاورد یا با شما صحبت کند. پس هنگام کار سعی کنید از اعضای خانه دوری کنید.

بهتر است یک فضایی مخصوص کار داشته باشید. اگر ابزار کار شما یک لپتاپ است، باز هم سعی کنید در زمانی که مشغول به کار هستید در اتاقی جداگانه باشید. شاید جذاب به نظر بیاید که روی میز ناهارخوری خانه خود کار می کنید و شخصی هم برای شما همزمان غذا می آورد . اما یادتان باشد بعد از مدتی می بینید که همه چیز برعکس شده و دیگر آشپزخانه برای شما حس قبل را ندارد و آن را به چشم دفتر کارتان می بینید.

حتی اگر در ساعت هایی از روز با لپتاپ خود فیلم میبینید و گیم بازی می کنید هم بهتر است این فعالیت ها را در شرایط و فضای متفاوت تری انجام دهید. من مدت ها وسط کار، برای رفع خستگی دست از کار می کشیدم و یک قسمتی از فیلمی را با همان لپتاپی که با آن مشغول کار بودم، بر روی همان میز و روی همان صندلی و تحت همان شرایط می دیدم . این اشتباه بزرگی است. چون حتی لذت فیلم دیدن را هم کم می کنید.

وقتی که در یک اتاق، بدون حضور سایر اعضای خانواده و در ساعاتی خاص از روز به صورت منظم کار کنید و اعضای خانه بدانند که در این ساعات نباید مرتب به شما سر بزنند، احتمالا ساعات کنار هم بودنتان و بحث کردنتان هم کمتر می شود و کارتان به طلاق نخواهد کشید J

برای دوستانتان وقت بیشتری بگذارید.

هدف دورکاری خارج شدن از خانه نیست، بلکه خارج نشدن از خانه برای انجام کار است. بهتر است برای خودتان دوستان جدید پیدا کنید و ارتباطتان را با دوستان قدیم حفظ  و تقویت کنید. ترکیب درونگرایی و کار در خانه تقریبا از شما یک افسرده می سازد. پس اگر در خانه کار می کنید، باید بیشتر از افرادی که در محل کار مشغول هستند تفریح کنید و قدر دوستانتان را بدانید. این یک اجبار است.

کار کردن در خانه مانند این است که شما خانه ی خود تونلی زده اید به دفتر کار خود،این تونل می تواند تنها درب یک اتاق کوچک باشد یا گوشه ای خلوت از خانه که در طول روز کسی از آنجا گذر نمی کند و وقتی که ساعت کاریتان تمام شد می توانید از نقطه خارج شوید و تا روز بعد به آن سر نزنید و دیگر فکر کار را هم نکنید.

دور کاری در ابتدا خیلی شیرین به نظر می رسد. یک سبک زندگی فوق العاده که احتمالا کسانی که تازه به سمت دورکاری کشیده شده اند با این توصیه ها مخالفت کنند. اما این اتفاقات و معایب پس از گذشتن مدت زمان نسبتا طولانی ای ظاهر می شود . هفته های اول هیچ چیزی جذاب تر از این نیست که در تخت خواب خود با لباس زیر کار کنید و حقوق بگیرید . اما گذر زمان خیلی چیز هارا تغییر می دهد.(دقت کنید که داریم در مورد باز های زمانی چندین ساله صحبت می کنیم)

کار کردن در خانه نیاز به تمرین و کسب مهارت دارد. در صورتی که کارکردن در خانه را بلد باشید، در بلند مدت هم در زندگی شخصی خود و هم در زندگی حرفه ای خود پیشرفت خواهید کرد و هم برای دنیا و جامعه مفید خواهید بود. اما اگر صرفا بخواهید در خانه کار کنید و به فکر کسب مهارت های مربوط به آن  راه هایی برای کم کردن مشکلاتی که می تواند برای شما ایجاد کند نباشید هم در زندگی حرفه ای خود افت می کنید و هم در زندگی شخصی و حتی پیامد های منفی ای برای جامعه به بار خواهید آورد

یادداشت های دیگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست